ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Kako razumeti filozofijo s pomočjo šal

STE ŽE SLIŠALI TISTEGA O PLATONU ...

Iskalec smisla je slišal, da na vrhu najvišje indijske gore živi najmodrejši guru v vsej Indiji. Tako se iskalec poda čez hribe in Delhi, dokler ne pride do slavne gore. Ta je neverjetno strma in iskalec večkrat zdrsne in pade. Ko pride na vrh, je ves porezan in potolčen, a tu je guru, ki prekrižanih nog sedi pred votlino.
"O, modri guru," reče iskalec, "prišel sem vas vprašat, kakšna je skrivnost življenja."
"O, ja, skrivnost življenja," pravi guru. "Skrivnost življenja je čajna skodelica."
"Čajna skodelica? Čisto do sem gor sem prišel, da bi našel smisel življenja, vi mi pa poveste, da je to čajna skodelica."
Guru skomigne. "Potem pa morda ni čajna skodelica."

To je ena od mnogih domislic v knjigi dveh ameriških avtorjev, Thomasa Cathcarta in Daniela Kleina, filozofov z diplomo s Harvarda, ki filozofijo - njena osnovna vprašanja - predstavita s šalami, karikaturami in anekdotami. Izšla je lani (2008) pri Založbi Vale-Novak v prevodu Polone Glavan.

Deset poglavij, deset vélikih vprašanj in tem: metafizika, logika, epistemologija, etika, filozofija religije, eksistencializem, filozofija jezika, družbena in politična filozofija, relativnost, metafilozofija, v vsaki od naštetih vej filozofije pa se lotevata različnih vrst filozofskih vprašanj in konceptov. Z uvodom, ki pojasni, da gre pri vsem za "filohecanje", za humor v službi filozofije. In zaključkom v slogu komikov - improvizatorjev. Opremljeno s preglednico zgodovine filozofije: z letnicami, imeni  in šaljivimi komentarji.

Se vam zdi seznam poglavij prezahtevno čtivo? Knjiga je napisana ameriško lahkotno, zato privlačna za tiste, ki v filozofiji niso (zelo) doma, bržkone pa manj za "ta študirane" filozofe, ki bi lahko pripomnili, da je površna. In vendar: filozofija, ki se morebitnemu bralcu sicer lahko zdi suhoparna, nezanimiva in celo odbojna, bodisi zaradi neveščega ali pa zdolgočasenega profesorja filozofije v srednji šoli ali pa bahaških razpravljavcev, ki radi razkazujejo svojo intelektualno moč tako, da govorijo čim bolj "zamotano", ali preprosto zaradi predsodkov, lahko postane ob branju te knjige bližja. Ne le zabavna, celo zanimiva.

Vesna Periček Krapež

 

Celoten članek lahko preberete v tiskani izdaji.